گروه حال

حال دل با تو گفتنم هوس است…

گره

ارسال شده توسط در تاریخ 9 بهمن 1394

گره

جدیدترین آهنگ گروه موسیقی حال با تاخیری قابل توجه و به  نام  گره در آستانه ی انتشار است. نام این آهنگ که برای اولین بار از کانال تلگرام حال منتشر خواهد شد پیش­تر ” چیزهایی که نمی­دانی” انتخاب شده بود اما با توجه به معیارهایی که اعضای گروه و مشاورین هنری حال در نظر داشتند؛ نامش به “گره” تغییر پیدا کرد.

محمد فکری (خواننده و سرپرست حال) می گوید: فضای هفتمین آهنگ گروه حال با سایر آهنگ هایی که تا کنون منتشر کرده ایم بسیار متفاوت است. این بار سعی کردیم با ارکستر حال دست به تجربه ای نو بزنیم و فضای پست راک (Post Rock) را البته به شیوه ­و با صدایی از جنس حال تجربه کنیم. تجربه ای که حدس می زنیم بسیار خوب نتیجه بدهد و با استقبال قابل توجهی مواجه شود…”؛ اما یک سوال اساسی در این میان باقی است؛ زمان انتشار این آهنگ نسبت به آهنگ قبلی که با نام “در خیال “منتشر شد بسیار قابل توجه است؛ هفتمین آهنگ حال؛ گره چگونه شکل گرفت و چرا اینقدر با تاخیر منتشر می شود؟! محمد فکری روایت می­ کند:

…بعد از تمرین بود و زمان استراحتمان. مشغول گپ و گفت و نوشیدن چای بودیم که مقداد (مقداد مهدوی؛ پیانیست حال) با ما در زمان استراحت همراه نشد و پشت پیانو ماندگار شد و شروع کرد به نواختن. در میانه ی صحبتمان بود که متوجه ملودیِ خاصی شدیم که مقداد در حال نواختنش بود. صحبتمان را رها کردیم و توجهمان به مقداد جلب شد. علی هم دست به گیتار شد و یک ملودی فوق العاده در حال شکل گیری بود. من هم چند وقتی بود که درگیر یک شاه بیت از سید عبدالجواد موسوی عزیزمان بودم. “گره می­خورد بخت من با نگاهت…”؛ بر اساس همین شاه بیت یک ملودی ساخته بودم و به نظرم فضایی که در آن لحظه شکل گرفته بود جان می­ داد برای خواندن این کار.

به نظرم آدم باید خیلی خوش شانس باشد تا چنین لحظات نابی را تجربه کند. فضای استودیوی حال و بچه ها همگی انگار آماده شده بود برای همین لحظه ی خاص و همگی متوجه شدیم که هفتمین آهنگمان همینی است که الان داریم تجربه اش می­ کنیم.

بعد از این تمرین بلافاصله با سیدعبدالجواد موسوی تماس گرفتم و ماجرا را تعریف کردم. بسیار ذوق زده بودم و پشت تلفن گفتم این کار از آن کارهای خوب و ماندگارمان می­ شود. سید عبدالجواد عزیز نیز با نهایت لطفش پذیرفت که به این شاه بیت چند بیت دیگر اضافه شود تا کار گره تمام شود.

البته تصمیمان در همان روزهای اولیه این بود که همین شاه بیت در طول کار با فرم و حالات مختلف چند بار تکرار شود اما نظر نهاییمان این شد که شعر فقط یک بیت نباشد و ادامه پیدا کند، که انصافا هم خوب شد ادامه پیدا کرد؛ آقا سید عزیز یکی از آن شاهکارهایشان را رو کردند در این کار که مطمئنم به محض انتشار ، ورد زبان اهالی حال و موسیقی دوستان خواهد شد.

نام گره برای این کار خیلی با مصما شد! ما تاخیری چند ماهه در انتشار هفتمین آهنگمان پیش آمد. انگار که همه چیز با هم گره خورد واقعا! اولین گره که در کارمان پیش آمد و باعث شد تا ما از برنامه ریزی خودمان عقب بمانیم، جا به جایی و تغییراتی در استودیوی حال بود که پروسه ای زمان­ بر شد. دومین دلیل این تعویق هم مشکلاتی بود که برای تجهیزات استودیوی حال در جریان این جا به جایی پیش آمد؛ خطر بزرگی از بیخ گوشمان گذشت، نزدیک بود کل پروژه هایمان بپرد…

سومین دلیل هم شاید عجیب به نظر برسد، اما واقعیت دارد! دلیل سوم آلودگی هوای تهران و شیوع انواع و اقسام بیماری­ هایی بود که احتمالا همگی­ مان در روزهایی که گذشت به نوعی تجربه اش کردیم. من دو بار پیاپی دچار سرماخوردگی شدیدی شدم، در اولی تب و ضعف امانم را بریده بود به طوری که تقریبا سه روز متوالی از حالت افقی خارج نشدم و در دومین بار هم گلو درد و سرفه های شبانه روزی دست از سرم بر نمی داشتند.

…چه می شود کرد، اگر شما هم معلم باشید و هر روز با حدود سیصد نفر دانش آموز سر و کار داشته باشید بعید نیست علاوه بر گرفتگی های مرسوم صدا بر اثر صحبت زیاد، تجربه ی مبتلا شدن به جدیدترین و به روزترین بیماری ها را نداشته باشید!

علی رغم تمام گره هایی که در این مدت برای حال رخ داد، پروسه ی تولید هفتمین آهنگ حال با اتفاقات بسیار خوبی هم همراه شد. بهترینِ این اتفاقات پیوستن برنا شفیع­ زاده به حال بود. یکی از دلایلی که گره را از سایر آهنگ های حال متفاوت می­ کند همراهی برنای عزیز است؛ به واسطه ی همراهی و همدلی درامر توانمند و دوست داشتنی حال برای اولین بار در آهنگ هایمان ، درام به صورت زنده ضبط شده است که این پروسه در استودیو سورنا و همراهی هیربد حسینی عزیز انجام شد. برای میکس و مسترینگ آهنگ گره نیز خبر هیجان انگیز و جالبی در راه است که امیدواریم با عملی شدن آن به زودی این خبر خوب را هم به گوشتان برسانیم.

شما می توانید با دنبال کردن کانال حال در تلگرام  telegram.me/hallmusicband و یا از طریق وارد کردن آدرس ایمیلتان در جایگاه انتهایی این صفحه بیشتر با حال باشید و از جدیدترین اخبار حال آگاه شوید

1 دیدگاه

  1. کاراتون حرف ندارن
    موفق باشید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *