گروه حال

حال دل با تو گفتنم هوس است…

اذان متفاوت با آواز ایرانی

ارسال شده توسط در تاریخ 29 خرداد 1394

اذان متفاوت با آواز ایرانی

اذان متفاوت با آواز ایرانی را با صدای محمد فکری، خواننده و سرپرست گروه حال بشنوید. فکری می گوید تلاشش بر این بوده است که دست به تجربه ای نو در زمینه ی موسیقی مذهبی ایرانی بزند و رویکردی متفاوت به اذان داشته باشد. اذان به نوعی هشداردهنده است، و اکثر صاحب نظران معتقدند که می بایست حالت اعلان و هشدار دهنده داشته باشد. از همین رو است که تقریبا اکثر قریب به اتفاق اذان هایی که تا به حال شنیده ایم در گام های بالا و به حالت فریاد گونه خوانده شده است. اما این بار خواننده ی گروه حال تصمیم گرفته است نوعی دیگر از این اعلان معنوی را بخواند. او در این زمینه می گوید:

این روزها که متاسفانه در اکثر نقاط جهانِ ما ظلم، ستم و بیداد فراگیر شده است و هر ملتی به نوعی در عذاب از این جور بی حد هستند شاید باید زبان فریاد را کنار گذاشت. من در اذانی که گفته ام تلاشم بر این بوده است که رویکردی معناگرا و مفهومی به اذان داشته باشم نه این که صرفا یک اعلان معنوی را تکرار کنم. آواز اصفهان را انتخاب کرده ام به خاطر حزنش، به خاطر این بیدادی که عالم گیر شده است و دل هر زنده دلی را به درد می آورد. در بیان جملات نیز تلاشم بر بیان مفهوم عمیق تری نسبت به اعلان سطحی جملات بوده است. مثلا در بیان “اشهد ان محمد ان الرسول الله”؛ پیامبر در اوج قدرت گرفتن اسلام نقشی محوری، اساسی و شکوهمند داشتند، پس لحنی شکوه مندانه و اقتدار آمیز را انتخاب کرده ام برای بیان این جمله.

جمله ی بعدی نیز به همین ترتیب. ما در حافظه ی تاریخی مذهبیِ شیعیان چندین خصلت اساسی از علی ابن ابی طالب (ع) به چشممان می خورد. از اساسی ترین خصلت های ایشان اول اقتدار و بعد مظلومیت ایشان است. پس جمله ی اول را با لحنی اقتدار گونه و دومی را با لحنی محزون ادا کرده ام.

در شروع اذان نیز تلاشم بر بیان حزن و اندوه است در محضر پروردگار عالم. بیان این که نوع بشر به ستوه آمده است، بیداد عالم گیر شده است، خدا را مرهمی…

اذان محمد فکری، در استودیوی حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی ضبط شده است و قبل از انتشار به تایید علامه علی ریاحی نبی ، مشاور مدیر کل موسیقی وزارت ارشاد و مشاور مذهبی درحوزه هنری رسیده است.

اذان متفاوت با آواز ایرانی با صدای محمد فکری را از اینجا بشنوید و دانلود کنید

Download Azan Mohammad Fekri

لینک ساوند کلود حال برای دانلود

“حال” دل با تو گفتنم هوس است…
شما می توانید از طریق وارد کردن آدرس ایمیلتان در جایگاه پایین این صفحه بیشتر با حال باشید و از جدیدترین اخبار حال آگاه شوید!

4 دیدگاه

 1. محمد عزیزم انشالله که در همه امورزندگیت موفق باشی

 2. سلام
  کار خیلی جالب و نویی بود. من که لذت بردم.
  تنها نکته ای که توی ذوق میزنه این بود که از لحاظ قرائت یه ایراد فاحش داشت. در اول اذان، جاهایی که ۲بار «الله اکبر» به صورت متصل (بدون وقف) خونده شده الله اکبر اولی با حرکت فتحه به الله اکبر دومی وصل میشه که اشتباهه و بایستی با حرکت ضمه باشه. یعنی باید اینجوری خونده بشه: «الله اکبرُلّاه اکبر»
  حیفه که به خاطر این اشکال اصل کار زیر سؤال بره و پس زده بشه.

  • من دانلود کردم. هم به خاطر توضیحات نویسنده سایت و هم به خاطر نکته ای که در نظرات بازدیدکنندگان در مورد اشکال قرائت گفته شده بود. دم آقای فکری گرم و آفرین به دقت میرسلیم.

 3. من رو برد به زمان بعد از شهادت حضرت رسول صلوات الله علیه و یا کمی بعدتر…

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *